Blog yazıları e-ticaret sitelerinde neden önemlidir? sorusu pek çok e-ticaret sitesi sahibini ilgilendiriyor. Başarılı bir e-ticaret sitesi için ilk bakışta blog yazısı çok önemli gibi gözükmeyebilir. Ama yapılan pek çok araştırma şunu ispatlamıştır ki bir siteye ilk defa giren bir kullanıcı hemen alışveriş yapmıyor.

Sohbet hattı

Satıcının kendi satış politikası ve amacını alıcıya hissettirmesi için belirli bir süre gerekiyor. Hatta satıcı mesajını potansiyel alıcılarına en az yedi kere hatırlatırsa çok daha başarılı olabiliyor. Hem SEO ve arama motorları hem de potansiyel alıcılar açısından blog yazıları büyük bir önem taşıyor. Sitenize yeni gire bir kullanıcı blog yazılarını görüp zengin içeriğe sahip bir yazı okuyunca ürün satın alma ihtimali artıyor.

Ürünler Hakkında Bilgi Vermek

Blog yazıları e-ticaret sitelerinde neden önemlidir? sorusunun ilk yanıtı ürünler hakkında kullanıcılara bilgi verdikleri için önemlidir. İçeriği iyi yazılmış ve zengin metinlerle dolu bir blog e-ticaret sayfasının güvenilirliğini arttırır. Bir e-ticaret sitesinde blog yazıları olması kısaca şu faydaları getirebilir:

  • Siteye giren herkes bu sitenin ve sunulan ürünlerin daha profesyonel ve özenli hazırlandığını düşünür.
  • Siteye giren kişinin sitede daha uzun

    Sohbet Hattı

    kalmasını sağlar.
  • Sitedeki ürünler hakkında bilgi edinmek daha kolay olur.
  • Markanın daha tanıdık ve bilinir olmasının önü açılır.
  • Kullanıcılar arasında bir ağ kurularak daha iyi bir iletişim sağlanır.

Blog Stratejisi Nasıl Yapılmalıdır?

Blog yazıları e-ticaret sitelerinde neden önemlidir? aynı zamanda içerik pazarlaması konusu ile yakından ilgili. Bir e-ticaret sitesi içerik pazarlama konusunda uzmanlaşmış olmalıdır. İçerik pazarlama demek hem ürünlerin tanıtımını içeren hem de potansiyel alıcılarla ilişki kurmaya sağlayan bir danışman gibi hizmet görür. Günümüz dünyasında pazarlama ve ticaret konusunda öne geçmek için eski yöntemler işe yaramaz.

Eğer zamana ayak uydurmak isterseniz mutlaka e-ticaret hakkında daha geniş bir bilgi edinmeniz ve vakit harcamanız gerekiyor. Bunun için de içerik pazarlama önemli bir nokta. Bir mağazaya girdiğinizde genel olarak ilk aradığınız sizinle gerektiği gibi ilgilenecek ve ihtiyaçlarınıza yanıt verecek çalışanlardır. İçerik pazarlama konusunu da bu hizmete benzetebilirsiniz.

digital composite of hands using notebook with graphics

İçerik Pazarla ve Blog Hazırlama

Bugün bütün dünyada internet en yaygın iletişim aracı. Alışveriş yapmak için de en çok tercih edilen yöntem. Böyle bir iletişim aracını verimli bir şekilde kullanırken dikkat etmeniz gereken konular var. mesela internetten ticaret yapıyorsanız bu işin bir devamlılık ve süreklilik gerektirdiğini unutmamalısınız. E-ticaret sitenizde ürün açıklamaları zaten bulunuyor olabilir.

Ama bunların sürekli aynı kalması sorun yaratır. Bildiğiniz gibi ticareti hayatta potansiyel alıcıların temel ihtiyaçları değişmese de zaman zaman talep ettikleri ürünler farklılaşır. İşte bu farklılıklara ve de trend olan gelişmelere ayak uydurmak için sitenizdeki içerikleri yenilemeniz gerekir. Diyelim ki herhangi bir kıyafet satışı yapıyorsunuz. Ürününüzü her zaman mükemmel, en iyisi gibi sıfatlarla tanıtmayın. Kullanıcıların farklı zamanlardaki eğilimlerine göre tanıtmalısınız. Bunun için de bloglar size yardımcı olabilecek en iyi araçlardır.

Potansiyel Müşterilerle İletişim ve samimiyet

Blog yazıları e-ticaret sitesinde neden önemlidir? sorusunun en önemli yanıtı, potansiyel müşteriler ve site arasında yakın bir ilişki kurmaktır da olabilir. Bloğunuza giren birisi sizin satılan ürün ya da hizmetleri samimi bir şekilde tanıtmanızı bekler. Mağazadaki satış temsilcilerini düşünürseniz bloğunuz da iç açıcı ve samimi yazılarla dolu olmalı ve onu okuyanlara öyle bir his vermelidir.

Müşterilerinizle onların ihtiyaçlarına hitap edebilecek, sorularına yanıt olacak yazılarla ürünler hakkında bilgi vermelisiniz. Hatta bu konuda yönlendirme yapabilir ve diğer mağazaların ürünlerinden de bahsedebilirsiniz. Bu şekilde daha samimi ve güvenilir bir bloğunuz olur.

Ürünler Hakkında Yeterli Bilgi Verme

Bir blog sitede yer alan ürün ve hizmetler hakkında gerekli bilgileri verebilmelidir. Çok basit gibi duran bu madde bütün satış stratejileri açısından önem taşır. Şöyle ki içeriklerle dolu olan bir blog hazırlamak yeterli değil.

Günümüzdeki trendleri takip eden bir bloğunuz olmalıdır. Ürünler hakkında daha ilginç bilgiler veren, mesela bu ürün ya da hizmetlerin ilk nasıl kullanıldığı gibi farklı konulardan bahseden yazıların daha çok ilgi çektiği kabul ediliyor. O yüzden içeriklerin çok olmasından ziyade ilginç, yeterli ve dikkat çekici olması gerekiyor. Tabi kolay okunması ve de akıcı olması da önemli.

Satışı Bağlamak

Ürün tanıtımı kadar sizin satmaya ihtiyacınız olduğu açık. Bloğunuzun da bu temel amaca uyumlu olması gerekiyor. Şöyle ki bloğunuzun hazırlanması ve sayfa yapısı sitenin geneli ile uyum sağlamalı. Potansiyel müşteriler ürünler hakkında bilgi edindikten sonra satın alma kısmına girerken sorun yaşamamalıdır. Ayrıca bloğunuzda mutlaka sitedeki diğer sayfalara yönelik linkler olmalıdır.

İnternet kullanan kişi sitenize girdikten sonra orada bir süre dolaşmalıdır. Bunu sağlamak için de linkler yardımıyla onu site içerisinde gezdirebilirsiniz. Yazının girişinde bahsettiğimiz yedi kez hatırlatma ilkesi de unutulmamalı. Kullanıcı sizin sitenizde gezinirken pazarlama ile ilgili asıl mesajınızı yedi kez görebilmelidir. Bu sizin sitenizin hatırda kalması için önemlidir.

Satış Stratejisi

Bloğunuzda kullanıcıları ürünleri satın almaya yöneltecek resim ve fotoğraflar kullanabilirsiniz. Öte yandan ara sıra sayfanızı güncelleyip internetin ücretsiz olarak size sunduğu imkanlarla kullanıcıların hangi bölümlere daha çok girdiği ve hangi aşamada sayfanızı terk ettiği konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Hem sitenizi hem de bloğunuzu sürekli güncelleyerek ayakta tutmanız ve de potansiyel alıcılarınızın hangi trendleri takip ettiğini belirlemek zorundasınız. İnternet sitesi sürekli canlı ve dinamik tutulması gereken bir şeydir. Bloğunuz da bu canlılığa ayak uydurmalı ve yeni trendlerin gerisinde kalmamalıdır.