Gelişen ve değişen dünyada her alanda olduğu gibi ticarette de büyük değişimler yaşanıyor. Yaşanan bu köklü farklılıklar sayesinden günümüz ticaret anlayışı çok değişmiştir. Ticaretin geçmişten günümüze sürekli olarak hayatımızda olduğunu düşündüğümüzde söz konusu olan bu değişimin insan hayatı için önemli bir yeri vardır. Bu değişikliklere ufak ama çok önemli bir örnek verilebilir. Bu da e-ticaret sistemidir. E-ticaret normal hayatta yapılan ve kabaca alış veriş olarak değerlendirilen düzenin sanal alem üzerinden yapılış şekline verilen ad olarak biliniyor. İnternet sayesinde artık somut mağazalara ve bu mağazalara gitmeye gerek kalmıyor. E-ticaret yöntemi ile oturduğunuz yerden rahatlıkla ihtiyacınız olan eşyaları ve ürünleri satın alabiliyorsunuz. Peki son dönemlerde sıklıkla sorulan e-fatura e-ticaret siteleri için neden önemlidir? sorusuna verilecek etkili cevaplar nelerdir?

E-Fatura Nedir?

E-Fatura sisteminden normal hayatta yapılan alışverişler sonucunda alınan faturaların sanal alemdeki sistemleşmiş hali olarak bahsetmek mümkündür. Fatura özellikle de tüketici için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Sahip olduğu bu önemden dolayı da firmalar tarafından e-fatura sistemi kurulmuş ve benimsenmiştir.

Söz konusu olan bu sistem artık e ticaret işi ile uğraşan birçok firma tarafından sürekli olarak kullanılıyor. Tüketici hakları için büyük bir öneme sahip olan bu fatura sistemi ile artık internet alışverişleri çok daha güvenilir olacak.

Faturanın Önemi

Alınan ve günlük hayatta önemi gerekli olmadığı durumlarda pek de anlaşılmayan faturaların sahip olduğu önemi anlamak için çok tecrübe yaşamaya gerek yok. Çünkü artık tüketici ile firma arasındaki her türlü uyuşmazlığın en temel çözüm aracı söz konusu olan bu faturalardır. Bu nedenle de e-ticarette sık sık kullanılmasına ve firmalar tarafından tercih edilmesine şaşırmamak gerekiyor. İnsanların güvenli alışveriş yapması için ve yapılan bu alışverişten doğan haklarını koruyabilmesi için faturaların ve dolayısıyla da yeni düzen de e-faturanın önemi oldukça büyüktür.

Sağladığı Kolaylıklar

E fatura sisteminin insanların yapmış oldukları ticarete katkıları tartışıldığında birçok argümanın ortaya çıkacağı aşikardır. Çünkü özellikle de ticaret hayatında, nerede ve hangi ortamda yapılırsa yapılsın güvenin büyük önemi vardır. İnsanlar güven duymadıkları an o ticari işten vazgeçerler. Bunun için de sayılacak kolaylıklar arasında;

 • Müşteriye güven aşılaması,
 • Firma için gerektiğinde kanıt veya delil olarak kullanılabilmesi,
 • Firmanın piyasadaki tanınırlığını ve işlerinin legal olmasının göstergesi,
 • Ticari işlemin yazılı bir temel üzerinde oturtulması adına sayılabilecek birçok kolaylığı vardır. Faturanın sanal alemde e-fatura olarak düzenlenmesi sayılan bütün bu özelliklerin de aynen geçerli olduğu anlamına gelir.

E Faturayı Kullanan Firmalar

İnternet üzerinden alışveriş yapan insanların sıklıkla takip edip tercih ettikleri belli başlı firmalar vardır. Bu firmalar işlemlerinin hepsini ve satışlarının hepsini internet üzerinden yani sanal alem üzerinden yapıyorlar. İşte tam olarak bu nedenden dolayı e-faturanın onlar için büyük önemi vardır. Sayılabilecek bu firmalar arasında;

 • Trendyol,
 • GittiGidiyor,
 • Hepsiburada
 • N11

gibi ve daha sayılabilecek birçok firma vardır. Söz konusu olan bu firmaların hepsi e-fatura düzenliyor ve müşterilerinin yapmış oldukları alışverişlerde parasını ve ticaretini güvende hissetmesi için çalışıyor. Özellikle de iade taleplerinde söz konusu olan faturaların önemi düşünüldüğünde hiçbir zaman kaybedilmeyecek ve depolanarak kullanılmayı bekleyen bu faturaların önemi de bir kez daha anlaşılmış olacaktır.

Mağaza Puanları

Gerek internet alışverişi yapan firmalar için gerekse de günlük hayatta sahip oldukları mağazalar ile satış yapan bütün firmalar için dönütler çok önemlidir. İşte müşteri tarafından yapılan bu dönütler internet alışverişinde yani e-ticarette mağaza puanını etkileyen önemli faktörlerden birisidir.

İşte tam bu noktada e-fatura e-ticaret siteleri için neden önemlidir? sorusu büyük bir ehemmiyet kazanıyor. Müşteri almış olduğu bu fatura sayesinde satıcı firma ile arasındaki güven ilişkisini görüyor ve bunu olumlu olarak mağaza puanlarında gösteriyor. E-faturanın mağazalar için sahip olduğu bu önem de yadsınamaz.

Elektronik Arşivler İle Güvendesiniz

Her şeyin elektronik ortamda yapıldığı ve sürekli olarak e-fatura e-ticaret siteleri için neden önemlidir? sorusunun sorulduğu günümüzde pek tabi almış olduğunuz e-faturalar elektronik ortamda saklanıyor. Bu sayede de hiçbir zaman söz konusu olan bu faturaları kaybetme korkusu ile karşı karşıya kalmamış oluyorsunuz. Bu açıdan düşünüldüğünde alışveriş yapan ve bu alışverişlerini e-ticaret yapan firmalar ile yapan insanlar için söz konusu olan bu koruma ve depolama yönteminin çok değerli olduğu savunulabilir.

Güvenli Ve Kolay Alışveriş

Global anlamda ve bu açıdan bakıldığında dünya üzerinde hizmet veren, vermiş olduğu hizmet ile de tanınan firmaların pek çoğu e-ticaret sistemine geçmiş durumdadır. Bu da bu firmaların da artık e-fatura e-ticaret siteleri için neden önemlidir? sorusu ile muhatap olacakları anlamına geliyor. İnsanlar kendilerinin gidip seçerek satın almadığı ürünleri elektronik ortamda tercih edip satın alırken güven kaygısı yaşaması oldukça normal karşılanmalıdır. İşte bu kaygıyı tamamen ortadan kaldıracak bir çözüm varsa, o da e-fatura sistemidir. Adeta bir senet görevi gören bu belge firma ile aranızdaki güveni sağlayan en önemli unsur olacaktır.

E-Ticaretin Tercihi

E ticaretin tercih edilmesi için insanlarda oluşturması gereken bazı hisler vardır. Bu hisleri oluşturduğunda insanların günümüzde olduğu gibi kolaylıkla bu sistemi benimseyeceği görülebilir. Yapılması gerekenler;

 • E-fatura sistemi ile güven ilişkisini tazelemek,
 • Ürünlerin zamanında teslimi,
 • İade ve değişim taleplerinin e-fatura sayesinde karşılanması, gibi şartlar yerine getirildiğinde e-ticaret çok daha güvenilir olacak ve özellikle de e-fatura sayesinde insanlar güven içinde alışverişlerini yapabiliyorlar.