İtibar yönetimi, e-ticaret şirketlerinin imajı ve marka bilinirliği adına mühim olduğu kadar müşterilerin sadakatini kazanmaları adına da çok önemlidir. Markaların, saygınlıklarını doğru bir biçimde yönetmeleri, rekabeti çok yüksek olan e-ticaret piyasasında başarılı olmaları adına gerekli bir konudur. Marka saygınlığının zarar görmüş olması, uzun zamanda firmaların problemler ile karşılaşmasına ve müşteri kaybetmesine sebep olur. E-ticaret firmaları için itibar yönetimi nasıl olmalıdır?

E-Ticaret Şirketleri Adına İtibar Metotları Nelerdir?

E- ticaret şirketleri için itibar yöntemleri hakkında bilgi vermek faydalı olacaktır. Bu metotlar aşağıdaki gibidir;

 • Marka saygınlığını arttıracak çalışmalar yapılmalıdır,
 • İçerik pazarlama çalışmaları için yatırım yapılmalıdır,
 • Müşteri hizmet niteliği arttırılmalıdır,
 • Çalışanların memnuniyetinin arttırılması sağlanmalıdır,
 • Kullanıcı tecrübesi geliştirilmelidir,
 • Sosyal medya etkileşimleri çoğaltılmalıdır,
 • Müşteri ilişkiler kişisel hale getirilmelidir.

Bu şekilde e-ticaret firmaları için itibar yönetimi en doğru şekilde yönetilebilir. Bu yöntemler hakkında açıklama yapmak okurlara fayda sağlayacaktır.

Marka Saygınlığını Arttıracak Çalışmalar

Marka saygınlığını arttıracak olan çalışmalar yapılması, bilinirliğin de artmasına destek olacak çalışmaların içerisinde yer almaktadır. Marka saygınlığı arttırılırken, müşterileri rahatsız etmemek ve reklamlara boğmamak önemlidir.

Bu olumlu bir hal almışken, kötü bir hal de alabilir. Müşterilere devamlı aynı olan reklamları göstermek, hedefleme yapılmadan rastgele tanıtım çalışmalarının yapılması ve müşterilere değer sunmamak, içerikleri gören kullanıcılara bıkkınlık verecektir. Bu nedenle de müşterilere değer verecek olan içerik ve fırsat üretimleri yapılarak, markayla alakalı olacak kitleye ilişkin çalışmalar yapılmasında yarar vardır.

İçerik Pazarlama Çalışmaları İçin Yatırım Yapmak

İtibar yönetimi çalışmalarında, içerik pazarlaması için de yatırım yapılmasında yarar vardır. Bunun birkaç değişik sebebi bulunmaktadır. İlk önce İnternet’te görünürlüğün artırılarak, değişik kullanıcılara ulaşmak ve İnternet içerisindeki görünürlüğün arttırılması adına içerik üretimine önem verilmesi önemli bir husustur.

E-ticaret firmaları için itibar yönetimi için bir başka sebep ise içerik üretildiğinde, müşterilere değerli içerikler sunulmuş olunur. Müşterilere değer katacak içerikler üretildiği zaman, müşteri hizmet niteliği de artırılabilir, ürünler ile alakalı müşterilere bilgiler sunulabilir ve tüketicilerin tecrübeleri arttırılabilir. Bu çalışmaların sayesinde markaya olan güven arttırılarak, tüketicilere markanın takip edilmeleri adına bir neden olacaktır.

Müşteri Hizmet Niteliğini Arttırmak

Saygınlığın iyileştirilmesi adına yapılacak çalışmalardan birisi de müşteri hizmet niteliğinin arttırılmasıdır. Müşterilere satıştan önce ve sonra daha nitelikli bir destek sunulması, marka imajının olumlu bir biçimde etkilenmesi kadar markaya olan güveni de arttırır. E-ticaret firmaları için itibar yönetimi çalışmalarında müşteri hizmetlerinin iyileştirilmesi, sadakati yüksek olan müşteri kitlesi edinilmesine katkı sağlamasından ötürü müşteriler içerisinde de markayla alakalı yapılan olumlu yorumlara da etki edecektir.

Kullanıcı Tecrübesi Geliştirilmelidir

Hizmetler, ürünler ve İnternet sitesi üzerinde kullanıcı tecrübesinin geliştirilmesi, marka imajına olumlu bir biçimde yansıyacaktır. Müşterilerin e-ticaret sitesinde daha kolay bir biçimde alışveriş yapmalarına imkan tanımak, site içerisinde rahat bir biçimde gezinip, aramış oldukları ürüne daha basit bir şekilde ulaşmalarının sağlanması, müşterilerin İnternet sitesinde daha çok tutacaktır.

İnternet sitesinde kullanıcı tecrübesinin arttırılması aynı zamanda arama motorları üstünde de İnternet sitesinin değerini arttırır. Site içerisinde daha çok zaman geçirilmesi ve geri dönüşümün sağlanmış olması, aram motorlarında da sitenin güvenilir olduğunun kanıtıdır. Bu vaziyette de arama sonuçlarında, sitenin daha üst seviyelerde görünmesi olağandır. Marka saygınlığı adına da bu çok önemlidir.

Sosyal Medya Etkileşimlerinin Arttırılması

İtibar yönetiminde sosyal ağlarda bulunan etkileşimlerde mühimdir. Takipçiler ile olan iletişim, onlara verilen cevap ve yorumlar, mesajların cevaplanması ve cevaplama süresi, paylaşımların aldığı beğeniler de markaya olan bakış açısını çok farklı hale getirmektedir. Bundan ötürü sosyal medya üzerindeki etkileşimlerin yüksek tutulması, marka saygınlığı adına olumlu dönüş sağlayacaktır. İtibar yönetiminde kullanılabilecek sosyal medya platformları;

 • İnstagram,
 • Facebook,
 • Twitter,
 • Snapchat

gibi uygulamalardır.

Çalışanların Memnuniyeti

İtibar yönetiminde müşteriler kadar çalışanların memnuniyeti de oldukça önemlidir. Çalışanların memnuniyeti de göz önünde bulundurulmalıdır. Çalışanlar aynı zamanda şirketin de bir temsilcisidir. Mutsuz olan çalışanlar kendi özel yaşamlarında şirketten çok olumlu konuşmayabilir. Bunun dışında mutsuz çalışanlar, şirketin başarısını da olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Bu ise yapılan işin niteliği düşüreceğinden, işin tüketiciye yansıyan tarafı da olumsuzluklarla sonuçlanacaktır. Bundan ötürü, çalışanlara da olanaklar sağlanmalıdır.