E-Ticarette bütçe planlamanızı uzun vadede kurmuş olduğunuz şirketi ayakta tutmak, yeni yatırımlar yapmak ve pazarlama çalışmalarının yapılabilmesi için oldukça önemli bir adımdır. E-Ticaret firmanın elindeki sermayeyi doğru bir şekilde yönetmek ve şirketi karlı durumda tutabilmek için yapılması gereken stratejik bir planlamadır.

E-Ticarette Bütçe Planlaması Nedir?

E-Ticarette bütçe planlaması gelir ve giderlerin hesaplanması ve gelecek dönemler için şirketin elinde bulunan sermayesini en iyi şekilde yönetmesi için yapılan çalışmaların bütününe denir. Bu planlama ile şirketin giderleri yönetilebilir ve gelecekteki finansal durumlar göz önüne alınarak stratejiler belirlenebilir,

Ayrıca şirketin sıcak para akışında artı durumda kalması sağlanmaya çalışılır.

Planlama çalışmaları sırasında eldeki sermayeyi göz önünde tutarak şirketin düzenli gelirini ve giderini hesaba katarak kısa, orta ve uzun vadeli stratejiler geliştirmelidir. Bu planlama şirket’in uzun vadeli başarısını sağlamak için oldukça önemlidir.

E-Ticaret Siteniz İçin Bütçe Planlamanızı Nasıl Yapmalısınız?

Planlanan stratejiler doğrultusunda ilerlemek ve nakit akışının devamlılığını sağlamak, uzun vadede şirketin ayakta kalabilmesini sağlar.

E-Ticaret siteniz için bütçe planlamanızı nasıl yapmalısınız?

  • Mevcut finansal durumunuza göre risk analizi yapınız.

Bütçe planlamasında atılan ilk adımdır. Mevcut şirket durumuna bakılmalıdır. Gelir ve giderler, sıcak para akışı, şirketin mevcut olan borç durumu ve bunun gibi konuların gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Bütün bu başlıklara ek olarak mevcut olan ve gelecekte oluşabilecek olan risklerin de analizini de yapmanız gerekir. Piyasa durumu, şirketinizin şuan ki mevcut durumunu ve yatırımlarınızı, bu yatırımların size getirebileceği riskleri de analiz ederek hazırlayacağınız bütçe planınıza dahil etmelisiniz. E-Ticaret Siteniz İçin Bütçe Planlamanızı Nasıl Yapmalısınız?

  • Giderlerinizi normal seviyesinden fazla hesaplayın.

Ek giderler bütçe planlamasında üzerinde özellikle durulması gereken konulardır. Giderlerinizi hesaplarken, normalden daha yüksek bir şekilde hesaplayınız. Bu durum olası gider artışına karşı hazırlıklı olunmasını sağlar.

  • Satış döngüsünü ve para akışını kontrol etmek için her ay düzenli olarak kaynaklarınızın kontrol edilmesi gerekir.

Bu durum planınızı yapmanızı kolaylaştırır. Aylık satış döngüsü, o ay içerisinde şirkete giren parayı hesaplamanızı sağlayacaktır. Kar ve zarar oranınızı belirlemek planınızı kolaylaştırabilir.

  • Şirket için büyük miktarda satın alımlar gerçekleştirirken hesaplamanızı iyi yapmalısınız.

Bir şirket için yatırım yapma veya satın alma süreci oldukça önemlidir. Bu durumda bütçenin oldukça iyi hesaplanması gerekir. İyi bir hesaplama yapılmadığı zaman kar getirmesini beklediğiniz durum sizi zarara uğratabilir. E-Ticaret Siteniz İçin Bütçe Planlamanızı Nasıl Yapmalısınız?

  • Şirket kasasında para biriktirmeye çalışmalısınız.

Şirketi büyütmek ya da yeni yatırımlar yapabilmek için şirketin kasasında para bulundurmak oldukça önemli bir adımdır. Gerekli olmayan giderleri azaltmak şirketin karını arttırmak için pazarlama stratejilerini geliştirmek kasada para biriktirmeyi kolaylaştırabilir.

  • Bütçe kontrollerinizi her ay düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

Bütçenizin planlamasını yaparken mevcut bütçenizi de düzenli şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir. Yapmış olduğunuz planın işe yarayıp yaramadığını da bu şekilde anlayabilirsiniz.

  • Yıllık olarak gelen sıcak para akışınızı hesaplayın.

Uzun vadeli yaptığınız planlamalar için sıcak para akışınızı da hesaplamanız önerilir. Yıl sonunda kasanızda kalan para miktarını da görmenizi kolaylaştıracaktır. Şirkette sıcak para akışı sağlanmadığı zaman şirketin uzun vadede başarılı olaması ve büyümesi beklenemez.

  • Önceliklerinizi belirlemelisiniz.

Planlama aşamasının önemli bir adımı da şirket harcamaları için önceliklerinizi belirlemenizdir. Çalışanların sigortaları, maaşları, vergi ödemeleri, depo ve stok masrafları, şirket harcamaları gibi bir çok seçenek arasından öncelikler belirlenmelidir.

  • Düşük ve yüksek sezonları belirlemelisiniz.

Bütçeyi daha iyi yönetebilmek adına geçmiş verileri incelemek planlama aşamasında önemli bir adımdır. Hangi sezonda satışlarınızda artış olduğu, hangi sezonda düşüş olduğunu analiz etmeniz gerekir. Böylece düşük sezonlar için yüksek sezondan elde edilen para kullanılarak şirketin eksiye düşmesini engelleyebilirsiniz.

  • Ekonomik ve sektörde gerçekleşen gelişmeleri takip edin.

Bu konu bütçe planlamasında üzerinde durulması gereken bir konudur. Sektördeki ekonomik dalgalanmalar, sektördeki ihtiyaç ve değişimler, gereken sermaye ve yatırım miktarını değiştireceği için piyasayı düzenli olarak takip etmelisiniz.

E-Ticaret Siteniz İçin Bütçe Planlamanızı Nasıl Yapmalısınız?

Bütçenizi planladığınız zaman, şirketinizin gelecek dönemlerdeki kar durumunu görebilir, dönemsel para akışınızı da kontrol edebilirsiniz.