Hepsiburada; 1998 yılında kurulan ve sadece İnternet üzerinden satış yapılan bir e-alışveriş sitesidir. 2010 yılından itibaren üç yıl arka arkaya “Yılın En Sevilen Alış-Veriş Sitesi” seçilerek adını duyurmuştur ve aylık 100 milyon müşteriye ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul’un Şişli ilçesinde ve Kocaeli’nde bulunan operasyon merkezleri ile 5000’den fazla tedarikçi çalışana ev sahipliği yapmaktadır. Birkaç senedir aktif olarak kullanılan Menchant ID sisteminin başarısı sonucunda en seçkin ve talep görülen ürünleri kolaylıkla müşterisine sunabilmektedir. hepsiburada merchant ıd nedir? nasıl alınır?

Hepsiburada’da Nasıl Mağaza Açılır?

Hepsiburada’da mağaza sahibi olabilmek için öncelikle yasal olarak bir şirkete sahip olmanız gerekmektedir. Hepsiburada’nın mağaza açmanıza izin vermesi için öncelik olarak şirketinizden istediği bir takım esaslar vardır. Bunun ön koşulu ise Anonim/Şahıs/Limited şirkete sahip olmaktır. Bu aşamadan sonra Hepsiburada’nın isteyeceği belgeler şunlardır;

  • Vergi Levhası
  • İmza Onayı
  • Banka Hesap Bilgileri
  • Faaliyet İşlem Bilgileri
  • Ticari Sicil Adresi

Hepsiburada’nın sizden istediği bu belgeleri tam olarak teslim edene kadar mağaza açılımı gerçekleşmemektedir. Bu belgeler teslim edildikten sonra onaylanma aşamasına geçilir ve Merchant ID sistemine ihtiyaç duyulur. Peki hepsiburada merchant ıd nedir? nasıl alınır?

Merchant ID Nedir?

Hepsiburada Merchant ID; özellikle entegrasyon işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz, mutabakatlara ulaşabileceğiniz, komisyon ve faturalara kısa yoldan ulaşabileceğiniz ve soru, hata giderme ve soru çözümleri için gerekli olan Hepsiburada Form Sayfası’na gidebilmek için gerekli olan satıcı kimliğidir. Bu kimlik satıcıya birden fazla çözüm sunarken, hem satışların hızlanmasına hem de satıcı profilinin gelişmesini sağlar.

Bu ID olmadan satış yapılabilse dahi, en küçük sorunda desteksiz kalma ihtimali çok yüksektir. Bu sekme sayesinde müşteriden gelen geri bildirimi, müşterinin ürüne verdiği puan listesini ve satış itibar notuna ulaşabilmenizi sağlayarak, Merchant ID sahibi olmayan rakip satıcılarınızdan bir adım öne geçmenizi sağlar. Bu sebeple satıcılar arasında fenomen haline gelen hepsiburada merchant ıd nedir? nasıl alınır? sorusu gündeme gelmiştir.

Merchant ID Nasıl Alınır?

Merchant ID’nin Hepsiburada satıcılarına sağladığı avantajlar gün geçtikçe arttığından, tüm satıcıların mutlaka alması gereken bir kimlik haline gelen Merchant ID sistemi, Hepsiburada üzerinden veya destek irtibat hatlarından kolaylıkla talep edilebilmektedir. Hepsiburada satıcısı olduğu halde Menchant ID sistemine nasıl sahip olacağını bilmeyen satıcılar arasında hepsiburada merchant ıd nedir? nasıl alınır? sorusu hala gündeme gelse dahi, çözüm oldukça basittir. Menchant ID sahibi olmanız için en önemli detay cari kodunuzu bilmektir. Bu cari kodu Hepsiburada Destek sayfasından, destek irtibat telefonlarından kolaylıkla talep edebilir ve Merchant ID sistemine başvurunuzu yapabilirsiniz.

Merchant ID ve Kampanyalar

Hepsiburada, düzenli olarak bir takım kampanyalar ile gerek reklam, gerek de site içi akışı sağlamak amacı ile kampanyalar yapmaktadır. Bu kampanyalardan bazıları;

  • Efsane Cuma
  • HepsiJET
  • HepsiPAY
  • Girişimci Kadınlar
  • Bölgesel Saatlik Kampanyalar

Bu kampanyalar ile Hepsiburada her geçen gün kendi satış rekorlarını yinelemektedir. Hepsiburada üzerinden yapılan bu kampanyalarda ki satıcıların en büyük ortak noktası Menchant ID sahibi satıcılar ve firmalar olmalarıdır. Hepsiburada Komisyon Kurulu, bu kampanyalarda satış yapan satıcıların Menchant ID sahibi olan satıcılar olması gerektiğine karar vermiştir.

Menchant ID ve Kargo Firmaları

Hepsiburada, Türkiye’nin en büyük e-alışveriş sitelerinden biri olması sonucunda, ürünlerinin müşteriye ulaşımı konusunda da birçok adım atmaktadır. Bilindiği üzere her Hepsiburada satıcısının bir kargo firması ile çalışma hakkı vardır ve bu sayede ürünler hızla müşterinin eline ulaştırılır. Ancak giderek artan alış-veriş ağı ile birlikte bu tek kargo seçeneği yetemediğinden, Hepsiburada Menchant ID sahibi kullanıcılarına iki veya ikiden fazla kargo şirketi ile çalışma hakkı vermiştir.

Menchant ID Çalışma Sistemi

Hepsiburada, Menchant ID ile birlikte çalışan satıcılarından oluşan bir satıcı grubu ile, piyasayı ve e-alışveriş sektörünü domine etmeyi başarmıştır. Menchant ID ile kolaylıkla yönetebildiği ve şeffaf bir şekilde kar/zarar oranlarını görülebilen bu sistem, gün geçtikçe başarısını geliştirirken; her geçen gün yeni Menchant ID sahibi satıcılarını bünyesine katıyor. Hepsiburada üzerinden e-satış yapan tüm satıcıların mutlaka alması gereken bir sistem olma yolunda devam ediyor.