2001 senesinden itibaren Hepsiburada Türkiye’nin online alışveriş pazarında önemli rolü olan sitelerden biridir. İlk kurulduğu stoğundaki ürünleri müşterilere doğrudan ulaştırma hizmeti vermekteydi. Lakin son zamanlarda farklı şirketler de mağazalarını açarak site üzerinden satış yapabilmektedirler.

Hepsiburada’da ürünler ev, yaşam, takı, ofis, bahçe, yapı market, oto, anne, bebek, spor vb. 30 kategoride gruplandırılmıştır. 1 ayda 85 milyona yakın kişi siteyi ziyaret ediyor ve ortalama 45 000 paket gönderimi yapılıyor. Hepsiburada tarafından 81 ile gönderim sağlanıyor.

Hepsiburada şirketten tüketiciye iş modeli ile çalışan bir B2C e-ticaret sitesidir. Bir sanal pazaryeri haline gelmesiyle şirketler sitede mağaza açma talebinde bulunarak satış yapabiliyorlar. Tüketiciler siteye gelerek istediği ürünleri aratarak sipariş verebiliyorlar.

Ürünlerin gönderilmesinden direk sitede mağaza açan firmalar sorumludur, yani ürün sipariş edildiğinde talep doğrudan firmaya iletiliyor. Aşağıdaki başlıklarda “Hepsiburada üzerinden nasıl satış yapılabilir?” sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Hepsiburada’ da Satış Yapmak

Hepsiburada’da satış yapmak için izleyebileceğiniz iki yol vardır;

  1. Mağaza açarak
  2. Tedarikçi olarak

Mağaza açarak ürünlerinizi direk müşterilere satabilirsiniz. Tedarikçi olarak ise İş Ortağı Listesi’ne katılarak Hepsiburada’ya satması için ürün satabilirsiniz. Eğer “Hepsiburada üzerinden nasıl satış yapılabilir?” ve “Mağaza nasıl açılır?”sorusuna cevap arıyorsanız makalemizin devamını okuyunuz.

Hepsiburada’da Mağaza Nasıl Açılır?

Hepsiburada Türkiye e-ticaret dünyasının güvenilir şirketlerinden biri olduğu için bu sitede mağaza açarak Hepsiburada’nın gücünden faydalanırsınız ve müşterilerin bu e-ticaret sitesine güveni sizin de satışlarınızda artışa neden olacaktır. Bundan başka Hepsiburada’nın firmalara sağladığı kolaylıklardan da faydalanabilirsiniz. Markanın verdiği güvenle siz de kendi firmanızın tanıtımını sağlayabilirsiniz.

Hepsiburada tüketici haklarını en üst seviyede koruyan sisteme sahip bir şirkettir. Ürün kargolaması geciktiğinde veya hasarlı ürün gönderimi yapıldığında Hepsiburada tarafından satıcı firmaya belli miktarlarda cezai işlemler uygulanıyor.

Talep Edilen Evraklar

Site üzerinden mağaza açmak için gerçek bir firma olmanız gerekiyor. Talep edilen belgeler aşağıdakilerdir;

  1. Vergi levhası- İçinde bulunduğunuz vergi yılı dahil olmakla eski senenin ve bir önceki senenin levhaları talep ediliyor.
  2. İmza sirküleri
  3. Banka bilgileri- Bankanızın ismi, hesap numarası, hesap adı, şube numarası ve adı, iban numarası eksik bilgi olmaksızın imzalı ve kaşeli bir şekilde doldurulmalıdır.
  4. Sözleşme- 14 sayfadan ibaret olup PDF şeklinde ZIP formatında sisteme yüklenmelidir.
  5. Ek 3 Pazaryeri formu- Sarı alanları doldurarak komisyon oranlarını yüklemelisiniz.
  6. Ticaret Sicil Gazetesi- Hepsiburada’ya vereceğiniz bilgiler, gazetede vermiş olduğunuz adres, unvan bilgisi, firma kaşesi, vergi levhası ve faaliyet belgesi ile aynı olmalıdır.
  7. Faaliyet belgesi- Son 6 aya ait olması şartı vardır.

Yüklenen bütün belgelerinizin hepsinde kaşe ve ıslak imza olmalıdır.

Hepsiburada son zamanlarda ilan sistemiyle çalışıyor. Bu sitenin satış oranlarını artırıyor. Hepsiburada tarafından talep onaylanırsa mağaza açtıktan sonra ürün ilanlarınızı girerek satış yapmaya başlayabilirsiniz. Mağaza açmak ve ürün ilanı girmek ücretsizdir. Ürünlerinizi satıcı arayüzünden (merchant.hepsiburada.com) ürün yükleme yerinden siteye tek-tek veya toplu olarak yükleyebilirsiniz.

Ürün satışı gerçekleştiğinde Hepsiburada sizden sattığınız ürün başına belli oranda komisyon alıyor. Bu oranlar firmaya ve ürünün türüne göre değişiklik göstermektedir.

Mağaza açmak ve ürün siparişi vermek ücretsiz olduğu için komisyon oranları bir az yüksek olabilir. Genel olarak oranlar %7 ila %20 arasında değişiyor. “Hepsiburada üzerinden nasıl satış yapılabilir?” cevap ararken, ürün satışı yapmadan önce komisyon oranlarını da detaylı araştırmanız gerekmektedir.

Mağazanızı açtıktan sonra dijital pazarlama çalışmaları yapmalısınız. Aşağıdaki başlıklarda dijital pazarlama çalışması yaparken nasıl bir yol izleyeceğinize vesorusuna dair bilgiler mevcuttur.

Hepsiburada Reklam Modelleri

Mağaza ve ürünlerinizi ön sıralara çıkarmak için Hepsiburada’nın sunduğu reklam modellerinden faydalanabilirsiniz. Reklamlar ürün kategorisi esas alınarak banner bazlı veya kategori bazlı hazırlanabilir. Hepsiburada ile yaptığınız anlaşmalara göre reklam ücretleri değişebilir.

Adwords Çalışması Yapmak

E-ticaret şirketlerinin en çok kullandığı reklam formatlarından biri de Adwords çalışmasıdır. Sizinle ilgili arama motoru sonuçları ile ilgili anahtar kelimeleri seçerek dijital mağazanıza Adwords kampanyası ile trafik çekebilirsiniz.

Sosyal Medya Kullanmak

Hepsiburada mağazanıza yöneltecek şekilde ürün reklamlarınızı hazırlayarak sosyal medyada yayınlayabilirsiniz. Bu firmanızın marka bilinirliği şansını arttırarak farklı hedef kitlelere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. Umarız bu makalemizde “Hepsiburada üzerinden nasıl satış yapılabilir?” sorusunun cevabına dair gerekli bilgileri aktarabilmişizdir.