Trendyol, 2009 yılının Haziran ayında kurulan ve ilk başta yalnızca kadın giyim sitesi olarak açılan; ancak günümüzde hem kadın hem erkek giyim, elektronik cihaz veya alet, günlük kullanım eşyaları, bakım ürünleri gibi birçok kategoride satış yapılan ve her kullanıcının bir satış dükkanı olan alış-veriş sitesidir. Son dönem trendinde yapılan reklam ve müşteri memnuniyeti ile birlikte oldukça adından bahsettirmiştir. Satış yapan ve müşteri olan kullanıcıların merak ettiği Trendyol Satıcı Puanı’na dilerseniz daha yakından bakalım. İşte trendyol satıcı puanı nedir? nasıl hesaplanır?

Trendyol Satıcı Puanı

Trendyol Satıcı Puanı’nı ilk olarak müşteri gözüyle yorumlayalım. Satıcı Puanı, Trendyol’da alış-veriş yapacak olan müşterinin aldığı ürünün kendisine ulaşması, kalitesi, bozuk/kırık ulaşmaması için satıcıya güven duymak ister. Bu konuda da Trendyol, müşteri kullanıcılarına daha iyi ve güvenli bir performans sunabilmek için Trendyol Satıcı Puanı sistemini aktif etmiştir.

Bu sayede müşteri alış-veriş yapmadan önce almak istediği ürünün satıcısının Satış Puanı’nı görebilir, ve tatmin edici bir Satış Puanı’na sahip satıcıdan gönül rahatlığıyla alış-verişini gerçekleştirebilir. Bu sistemin aktif olması ile birlikte Trendyol’da satış yapan kullanıcıların da merak konusu olan sorulardan olan trendyol satıcı puanı nedir? nasıl hesaplanır? sorularının cevaplarına bakalım.

Trendyol Satıcı Puanı Hesaplaması

Trendyol, Satıcı Puanı’nı hesaplarken birkaç önemli detaydan aldığı istatistikleri puantolojiye dökerek bir puan tablosu oluşturur. Bu puan tablosunun sonucunda alıcının güven duyarak alış-veriş yapabilmesini amaçlayarak, bu sayede satıcının da satışını büyük bir önem ve titizlik göstererek yapmasını sağlar. Trendyol, bu hesaplarının daha stabil ve kolay anlaşılabilmesi için bu puanlamayı renk sistemine dönüştürmüştür;

  • Yeşil (9-10 puanları arasındaki satıcılar)
  • Turuncu (8-9 puanları arasındaki satıcılar)
  • Kırmızı ( 8 puan ve altındaki puanlara sahip satıcılar)

Bu renk tablosuyla birlikte yeşil veya turuncu renge sahip olan satıcılar, güvenilir satıcılar olduğundan; müşteri kullanıcılar yeşil ve turuncu renkli satıcılardan alış-veriş yapmaktadırlar.

Trendyol Satıcı Puanı’nı Etkileyen Faktörler

Trendyol, Satıcı Puanı’nı oluştururken müşteri memnuniyetini hedefler. Yüksek puanlı satıcılar daha fazla müşteri kitlesine sahip olduğundan, tüm satıcılar Satıcı Puanı’nın yüksek olmasını sağlamaya çalışır. Satıcı Puanı’nın yüksek olması veya yüksek seviyede sabit tutulup düşmemesi, birkaç önemli detaydan geçer. trendyol satıcı puanı nedir? nasıl hesaplanır? sorusunun cevabı olan bu puan listesi, Trendyol’un müşterilerine sunduğu güven puanlamasıdır.

  • Siparişi İptal Etmek
  • Siparişin Teslim Edilme Süresi
  • Ürün Kalitesi ve Puanı
  • İade Durumunda Satıcının Davranışı

Bu dört maddelik puanlama detayları, müşterinin puan vermesine tabii olduğundan direkt olarak satıcı puanlamasını etkiler. Bu maddelere dikkat ederek müşteri memnuniyetini kazanabilir, bu sayede Satıcı Puanı’nızı kolaylıkla yükseltebilirsiniz.

Siparişi İptal Etmek

Siparişi iptal etmek, müşterinin alıcıdan alış-veriş için ödeme yapıp teslim edilmesini beklediği süreçte, satıcı tarafından yapılan iptallerdir. Bu iptallerin en büyük nedeni genellikle talep edilen ürünün stokta kalmamasıdır.

Bu sayede sık sık stok kontrolü yaparak eksik veya kalmayan ürünü satış için devre dışı bırakabilirsiniz. Bu sayede ürünün ödemesi yapılmadığından, müşterinin puan verme hakkı olmayacak, müşteri memnuniyeti sağlanabilecektir.

Siparişin Teslim Edilme Süresi

Siparişin müşteriye erken ulaşması, Satıcı Puanı’nı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Sipariş müşteriye ne kadar hızlı ulaşırsa, müşteri memnuniyeti o denli hızlı sağlanacaktır. Bunu sağlamak için ise müşterinin ödeme yaptığı ürünü, ödeme süresi üzerinden çok geçmeden kargoya vermektir.

Bu sayede teslim süresinin satıcı ayağı ortadan kalkar ve tek değişken kargo firmasının hızı olur. İstisnai durumlar dışında bir ürün, ortalama 2-3 gün içerisinde müşteriye ulaşacağından; ödeme sonrası kargoya verme süresini satıcının en aza indirmesi beklenir.

İade Süreci

Bazı durumlarda ödemesi yapılan ürün alıcıya ulaştığında, ürün müşteriyi yeteri kadar tatmin etmeyebilir, ürünün bedeni veya boyutu müşteriye uygun olmayabilir, ürün bozuk veya kırık bir şekilde müşteriye ulaşabilir.

Bu gibi durumlarda satıcı, Satıcı Puanı’nı etkilememesi için müşterinin talebi olan ürün iadesini yapmalı ve alıcıya ürün ödemesini tekrar aktarmalıdır. Bu sayede müşteri tarafından düşük bir şekilde oylanmaz ve bu iade süreci Satıcı Puanı’nı etkilemez. trendyol satıcı puanı nedir? nasıl hesaplanır? sorularının cevabının en küçük detaylara göre değiştiğini ve en önemli faktörün müşteri memnuniyeti olduğunu hatırlatalım.